ORGANICKÉ OBLEČENÍ

28. dubna 2010 v 22:48 | veronika jelínková |  ORGANIC INFO
moria

Jaký je rozdíl mezi bio oblečením, ekologickým oblečením a oblečením z biobavlny? Co znamená nákup bio oblečení v H&M, C&A a dalších řetězcích? Jaké jsou jiné možnosti nákupu biotextilu v Čechách? AKTUALIZOVÁNO 5. 11. 2011

Jaký je rozdíl mezi bio oblečením, ekologickým oblečením a oblečením z bio bavlny?

1. Bio oblečení (organic) - vyrobeno bezvýhradně z certfikovaných komponentů, včetně nití, a dalších součástí, bez příměsí.

2. Ekologické oblečení (eco, eco-friendly, ethical) - opatřeno známkou různých (a rozdílných) ekologických standardů. Ty zaručují, že proběhla atestace zboží na chemikálie nebezpečné pro člověka. Jsou uvedeny nejvyšší přípustné limity, které záleží na konkrétní certifikaci. Toto označení neznamená, že je oblečení vyrobeno z biobavlny nebo z jiných bio plodin, bývá používáno i tehdy, byl-li pro výrobu použit recyklovaný materiál (tedy i umělá vlákna).

3. Oblečení z biobavlny (organic cotton) - vyrobeno z biobavlny, dle certifikace většinou od 70 % a výše (bývá na výrobku uvedeno). Umožňuje kombinaci s necertifikovanými, případně syntetickými příměsemi, nitěmi a podobně (lykra a další). Složení příměsí a zdravotní nezávadnost výroby buď podléhá nebo nepodléhá kontrole - dle jednotlivých certifikátů (př.: trika s certifikací GOTS, na jehož štítku je uvedeno 100 % organic cotton, tak máte jistotu, že látka, z níž je triko ušito, je 100% organická bavlna, nitě a knoflíky mohou být z jiných, i syntetických materiálů).

Organické certifikáty nejsou jeden jako druhý, každý znamená trochu něco jiného. Celosvětově rozšířená certifikace GOTS (ve spolupráci s kontrolními orgány IMO - http://www.imo.ch/imo_services_textile_en,1729,998.html) schvaluje více než 2000 barviv a 1500 pomocných látek při výrobě a zpracování původní textilní suroviny. Konkrétní postupy výrobce jsou zákonem chráněny jako neveřejné. GOTS certifikace (IMO kontrola) těchto vstupních výrobních položek zahrnuje jejich toxikologii a testování environmentálních parametrů ve 4 autorizovaných světových laboratořích.

GOTS http://www.global-standard.org je asociace složená z několika organizací (dnes IVN Německo, SOIL UK, JOCA Japonsko, OTA USA). Sama uděluje několik typů certifikátů, uděluje také certifikace Demeter, pro WallMart a prodejce sdružné v Sam´s Club zabezpečuje separátní kontroly mimo běžnou certifikaci.

Poslední novelizace měřítek GOTS byla provedena v roce 2008. V roce 2007 byl zveřejněn první seznam (tehdy pouze 15ti ) nejnebezpečnějších látek, které musí podstoupit při výrobě schválení (tzv. látky vzbuzující mimořádné obavy). Až v roce 2009 byl seznam rozšířen na 356 současných položek. Jde o seznam známý také pod jménem SIN LIST (Substitute it now)


Některé z těchto látek se používají v textilní výrobě. Sin LIST je přitom závazný zatím pouze v EU. Protože zcela konkrétní technologické postupy jednotlivých výrobců nejsou transparentní a legislativa neumožňuje se s nimi seznámit, lze se pouze dohadovat, zda GOTS své vlastní seznamy průběžně aktualizuje, či zda je jeho brána otevřená syntetickým přípravkům stále stejně široce, jako tomu bylo před dvěma lety.

Jak se toto všechno projevuje v praxi? Co znamená nákup "bio oblečení" v H&M, C&A a dalších řetězcích?

Především to znamená, že při nakupování musíme uplatňovat vlastní hlavu a vyzrálé rozlišovací schopnosti. Je nabílendi, že prodej certifikovaného zboží z biobavlny ze žádného obchodního řetězce nevyrobí přes noc ekologicky šetrného prodejce. Přesto je tlak, který je na tyto subjekty v oblasti ekologie vyvíjen, jedinou cestou, jak docílit potřebných změn.

wonder_mike

H&M, C&A a další stále prodávají zboží v obrovských železobetonových komplexech nesmyslně plýtvajících neobnovitelnou energií. Globální struktura obchodu - ona všední realita, kdy nitě pocházejí z Číny, šije se v Indii, marketing vzniká ve Švédsku, balicí linky jsou v Rumunsku a design se vytváří v Německu - vytváří brutální emisní a zátěžovou stopu, doslova rýhu ve tváři Země. To je mnohonásobně umocněno tím, že se jedná o fast fashion řetězce, které chrlí měsíc co měsíc nové kolekce, aby zvýšily svůj obrat. Kvalita oblečení je přizpůsobena nárokům krátkodobého použití. Když triko nic nevydrží, zákazník si přijde dříve zakoupit další, navíc je to za "velice výhodnou" cenu. Roli hraje i neznalost údržby mezi spotřebiteli - na internetových burzách jsem se sama setkala s tím, jak jsou lidé masově přesvědčeni, že prát prádlo na 1200 otáček je správné prostě proto, že to nové pračky umožňují. Takové zákazníky patrně ani nenapadne, že jemnější prádlo vyžaduje ruční praní. Vpodstatě se tak většina zde prodaného zboží velice brzy stává odpadem, který je nutno recyklovat (pokud to vůbec lze).

V budoucnosti se budou muset tyto obchodní řetězce přizpůsobit novým ekologickým trendům. Zde přichází čas na náš dík za to, že se z ekologie stává významný celosvětový byznys. Tesco ČR právě oznámilo, že hodlá vystavět první kompletně ekologický hypermarket. Považuje to za čin vstřícný vůči Zemi

Zatím se velcí výrobci přizpůsobují tak, že do svých kolekcí zařazují oblečení z biobavlny. Každý, kdo někdy držel v ruce biobavlněnou metráž, nebo kdo si zakoupil biobavlněné triko od nezávislého výrobce (u nás o žádném nevím, takže například v Americe, Anglii, Německu...), se musí zákonitě ptát, kde se bere tak obrovský rozdíl mezi tím, jak vypadá takové tričko z organické bavlny a jak vypadá biotričko z H&M. V internetových diskuzích vlastníci "biotriček" z H&M sebejistě tvrdí, že biobavlna je stejná jako konveční, a to i na omak.

halyma

Největší rozdíl mezi organickými a neorganickými textilními výrobky spočívá v technologii zpracování původní suroviny. Organická bavlna je choulostivá a není možno ji bezohledně mercerovat, kalendrovat ani chemicky upravovat jako bavlnu konvenční, organická bavlna takové zacházení jednoduše nevydrží. Přesto se i organická bavlna někdy podobně upravuje, ale šetrněji. Bavlna se mercerizuje (máčí se v louhu), aby lépe přijímala barvy, tím získává také svůj charakteristický lesklý povlak, ten na kvalitních tričkách z biobavlny nenajdeme. Bavlněné textilie se upravují (kalendrují), aby byly odolnější a pevnější v tahu. V současné době existuje i velice šetrná metoda kalendrování horkem, nevím, zda je používána při výrobě organických textilií pro velké řetězce, ale síla (nebo spíše slabost) výsledného materiálu by o tom svědčila. Mechanická kalendrace je vlastně vyklepávání textilie mezi jedoucími válci. Výsledkem je mimo jiné dnešní typická průsvitnost materiálu. Pokud jde o barvy a potisky, v přírodě se pochopitelně nevyskytují žádné zářivé odstíny barev. Prozatím je velká většina takto barevného organického oblečení barvena (a také chemicky fixována) povolenými barvivy (pokud certifikace daného výrobku vůbec v tomto směru vyžaduje nějaké limity).

Nezávislí zpracovatelé a výrobci organické certifikované bavlny s biobavlněným polotovarem uvedeným způsobem nezacházejí. Dnes už najdeme i výrobce, kteří používají výhradně přírodní barviva (organic dyes). Na trhu se také objevila stará incká odrůda bavlny, která není bílá - je přirozeně hnědá, červená nebo zelená. Tu není nutno barvit vůbec. V ČR je k sehnání za 210,- Kč za metr při šíři 160 cm (bližší informace případně u autorky článku).

monstro

Bio oblečení se od sebe liší certifikací. Vyzkoušela jsem americké textilie a výrobky z organické bavlny (v Americe je jiný certifikační systém) a biobavlnu GOTS i SOIL. Nemám osobní zkušenosti s německou IVN. Soil certifikát je obecně považován za jeden z nejkomplexnějších a nejpřísnějších. Kvalita biobavlny certifikované GOTS se různí, samotná GOTS má dva stupně certifikace ("organic" - 95 % vláken musí být certifikováno - a "made with x % organic materials" - recyklovaná a umělá vlákna jsou povolena do max 25 %). Jakákoli kvalitní biobavlna vyžaduje šetrné zacházení a oblečení z ní je nejvhodnější prát ručně. Osvědčeným prostředkem pro praní biobavlny jsou mýdlové ořechy nebo olivové mýdlo, syrské olivové mýdlo s přídavkem bobkového listu je navíc přirozeně antibakteriální, takřka nepění a vydrží velmi dlouho.

H&M je 4. největším světovým nákupčím organické bavlny (před ním jsou Nike, C&A, na prvním místě je WallMart). Nike, C&A i H&M certifikují organické oblečení u americké organizce Organic Exchange (v Evropě pod dohledem IMO). Certifikace Organic Exchange však znamená pouze to, že ve výrobku existuje podíl biobavlny (byť třeba 100%ní), vůbec nezohledňuje způsob zpracování, ani sociální a kvalitativní souvislosti, které jsou ostatními certifikačníími společnostmi alespoň rámcově vyžadovány. Je to společnost zaměřená na podporu pěstování biobavlny. Pokud je mi známo, je to skutečně asi ten "nejnižší" certifikát, kterým je možno organické oblečení opatřit (mohu se ovšem mýlit, protože existují i malé soukromé a národní certifikační společností, jež musí splňovat pouze rámcová kritéria stanovená státní legislativou v daném státě). Log pro označení používá Organic Exchange více, může být
např. i toto (uvádím, protože neobsahuje nápis Organic Exchange):
organic exchange


Kontrolní orgány Organic Exchange nebyly sto zabránit kontaminaci organické bavlny GMO bavlnou, která byla odhalena indickými úřady vloni v říjnu (2009) a zveřejněna německými Financial Times


Příměsy GMO v organickém oblečení zmíněných firem (HM) byly prokázány, že se tak na indických polích stávalo záměrně s tichých souhlasem Organic Exchange, je již pouze spekulace. V každém případě to snižuje důvěryhodnost certifikační organizace a příslušných kontrolních orgánů. Doufejme, že dočasně.

Kosmetiku H&M certifikuje u samostatné (pod GOTS nespadající) společnosti EcoCERT. EcoCERT http://www.ecocert.cn je známá svým loyálnějším přístupem k povolování směsí a většího procenta jinde nepovolených látek, je méně důsledná než další známá kosmetická certifikační značka BDIH. EcoCERT děluje dva certifikáty, z nichž jeden je přísnější - EcoCert BIO. Ten znamená, že 95% podíl přírodních surovin - z toho 10 % všech a 95 % rostlinných složek - ve výrobku je organického (bio) původu. Tím to končí. Jenom pro srovnání - uvedená BDIH zakazuje v kosmetice navíc syntetická barviva, parafíny a minerální ropné oleje, silikony, látky nesmějí být dezinfikovány radiací, atd. I BDIH bohužel stále povoluje benzoly a kyselinu benzoovou. EcoCERT působí v 80 zemích světa, sídlo organizace je v Číně.

Mezi jednotlivými biovýrobky jsou tedy rozdíly, které je možno s trochou vůle zatím poměrně přehledně identifikovat pomocí systému certifikace. Z uvedeného zřejmě vyplývá, že zdravější a jistější volba na trhu s biooblečením jsou nezávislí výrobci a distributoři.

Jaké jsou jiné možnosti nákupu biotextilu v Čechách?

1. Dětské oblečení: řada českých internetových obchodů (většinou velice brzy a příjemně reagují na dotaz, některé z nich své výrobky nabízí v ukázkovém množství v kamenných obchodech s biopotravinami či zdravou výživou).


Vzhledem k malé zátěži pro půdu je nutné doporučit konopné produkty, i pokud nejsou ryze organického původu, např.:

Další viz www.biospotřebitel.cz a www.google.com.

2. Oblečení pro dospělé:


a další. Jedná se vždy o importované zboží, které je možno zakoupit online i jinde v Evropě.

Široký výběr - převážně trendy oblečení - se skrývá v tomto bohatém seznamu prodejců a výrobců bio oblečení:

Osvědčení jsou např.:

Obsáhlá nabídka také zde:

- i zde se jedná převážně o módní (sezónní) produkty.

3. Lůžkoviny a další - rozhodně http://www.amwa.cz/ na prvním místě, určitě naleznete i další.

Velký internetový výběr všeho možného pod jednou pokličkou je na:


V USA i ve Velké Británii dnes již prodejci nabízejí v online shopech velký výběr organické metráže (nejenom bavlna, ale také len a konopí), řada světových obchodů se již specializuje na metráž, oblečení i lůžkoviny barvené výhradně přírodními barvivy, bez použití syntetických chemikálií.

Všechny zde jmenované online shopy nabízejí doručení do České republiky.

AKTUALIZACE K LISTOPADU 2011:

Chcete-li kupovat hotové textilní výrobky z organické bavlny (nejenom oblečení, ale i povlečení a některé další textilie do domácnosti), je možno doporučit snad jediného velkého a skutečně nezávislého (byť tomu bylo v loňském roce na kahánku) výrobce - je to německý Hessnatur - http://www.hessnatur.de, který se věnuje šití z přírodních surovin za dodržování ekologických standardů již od svého založení v roce 1976 (tehdy pochopitelně dosud nikoli bio). Přihlížíme-li komplexně ke všem fázím výroby, je to nejekologičtější, resp. jediný opravdu ekologický výrobce tohoto rozsahu, t. č. na celém světě. Koncem roku 2010 projevil o firmu zájem americký investorský fond Carlyle, pod jehož správou jsou i výrobci zbraní pro americkou armádu. Takové absurdnosti jsou ve stávajících investičních systémech běžnou praxí, ilustrují chybějící know-how vůdčích jednotlivců i skupin v současném byznyse, které s sebou přináší další, nám již veskrze známé nešvary, kdy důležitá je pouze prodejnost zboží. O fondu se můžete blíže dočíst např. zde: http://www.carlyle.com. Zaměstnanci Hessnatur ve spolupráci se zákazníky založili družstvo za zachování nezávislosti mateřské firmy a je s velkým podivem (neznáme ovšem pozadí celé situace), že se jim podařilo tuto nezávislost zachovat (viz např. http://www.faz.net/aktuell/rhein-main/region/oekomode-haendler-carlyle-hat-kein-interesse-mehr-an-hess-natur-1642399.html).

Hessnatur prodává oblečení z biobavlny, vlny, lnu a nově i z bio merino vlny. Šije z nejkvalitnější biobavlny, která je nyní v Evropě dostupná, tato organická bavlna pochází z Turecka, svými vlastnostmi ale i svým zpracováním (opět v Turecku) mnohonásobně předčí jakoukoli biobavlnu pocházející z Indie. Nákupem v Hessnatur máte tedy zaručenu nejvyšší možnou kvalitu v kontextu evropského biotrhu. Oblečení z čisté střižní vlny (pletené zboží, ale i kabáty, v Německu tak populární "walkjacken" a další) je taktéž prvotřídní kvality. Máte zde i relativně výjimečnou příležitost zakoupit to z vlny vůbec nejlepší - svetry z vlny z jaka, navíc za ceny vzhledem k evropskému (předraženému) standardu skutečně příznivé. I ve fungování této společnosti však najdeme některé paradoxní prvky:

Jedná se o německou firmu, tomu odpovídá i celkový design oblečení. V tomto článku výše zveřejňuji webové odkazy anglických shopů s biobavlnou, které prodávají řekněme ten "nejrychloobrátkovější" typ oblečení, tj. módní, sezónní a trendy zboží (např. www.peopletree.co.uk, www.ascenciononline.com ad.). Ve srovnání se zbožím z těchto obchodů nelze společnosti Hessnatur i jejím návrhářským vizím vpodstatě nic vytknout (o kvalitě, ekologických i etických standardech ani nemluvě). Zdejší střihy jsou více nadčasové, byť módní trendy kopírují také, přeci jen však v širším rozsahu, nejsou zaměřeny výhradně na věkovou skupinu do 25 let, poskytují větší výběr převážně ženám nad touto věkovou hranicí. Právě proto tu mohou mít při výběru problém mladší ženy, nebo i mladistvě smýšlející starší ženy, kterých je ovšem mezi těmi, jež se zajímají o ekologické souvislosti, velká řada. Německý trh s ekologickými a ku přírodě vstřícnými produkty je zkrátka jiný. Německé ženy také, kupují si tyto výrobky z jiných důvodů, a tomu jsou přizpůsobeny i marketingové strategie takto zaměřených německých výrobců a prodejců (z dalších prodejců tzv. "přírodního" a občas skutečně i organického oblečení můžeme jmenovat např. http://www.waschbaer.de nebo v Rakousku http://www.vivanda.at, podobnost vskutku není náhodná, přestože se v některých ohledech jedná viditelně o nižší třídu - na tomto místě je nutno vyzdvihnout těžko srovnatelnou prvotřídní kvalitu zpracování textilií a šití v Hessnatur, dnes nejednou opomíjenou i při výrobě oblečení předražených značek věhlasných světových designérů). Je to tedy vlastně taková soutěž: anglická fast-fashion sezónnost vs. německá usedlost. Někde uprostřed se z obojího dá stále dobře vybrat.

Dalším paradoxem v Hessnatur jsou velikosti oblečení, které jsou přizpůsobeny německé a americké poptávce (firma má velký obrat v Německu a USA). V nabídce tu nenajdeme nejmenší dámskou konfekční velikost, dle evropského číslování 34 (EU 34/UK 6) - pozor, v Německu je to velikost 32. Mezi ženami, které se stravují bio, nebo které jsou veganky či vegetariánky, jež se obvykle zajímají i o etické pozadí kupovaného zboží, přitom zastoupení této velikosti není zrovna výjimečné. V Německu, a samozřejmě potom především na americkém trhu, je však zcela jiná situace, firma se tu obrací, jak již bylo řečeno, k jiným cílovým skupinám. Střihy jsou vzhledem k zaměření na skupinu žen středního věku navíc celkově volnější i ve své příslušné velikosti, jsou tak často vhodné spíše tzv. pro volný čas, jak ostatně vhodně ilustruje i katalog Hessnatur, který firma na požádání zdarma zasílá po celém světě. Elegantnějšímu oblečení dominují výhradně šedé, černé a hnědé odstíny, až na výjimky střihy i v těchto kategoriích zůstávají volnější.

A konečně mi nedá nezmínit některé pikantnosti, se kterými se zákazník může setkat při samotném nákupu. Firma o všech procesních záležitostech vůbec neinformuje, jak je zvykem jinde (po mých zkušenosti musím dodat mimo Německo) při nákupu přes internet. Jediný mail, který od Hessnatur po objednání zboží dostanete, je potvrzení objednávky. Jestliže se dodání z nějakého důvodu pozdrží (což se zde občas stává), nebude vás o tom nikdo informovat. Přímo na Hessnatur portálu máte po zalogování možnost zjistit, zda již vaše zboží bylo expedováno či nikoliv, nečekejte tedy na informační mail a stránku pravidelně kontrolujte. Pokud nedostanete ani po delší době odpověď na svoji otázku (například v případě pozdržení dodávky apod.), neváhejte a zeptejte se znovu. O událostech, které firma považuje za důležité (což není datum odeslání objednávky), Hessnatur informuje písemně, dopisem, přestože se jedná o leadera na poli ekologické výroby. Zásilky zasílá jednotlivě, takže se stává i to, že objednáte-li si čtyři produkty, dojdou vám v různých časových intervalech 4 balíčky. Jak se zdá, zaměstnanci Hessnatur si uvědomují, že takové jednání je v tom nejhlubším rozporu s ekologickou etikou, ale prakticky se tak asi ještě nějakou (?) dobu bude dít, snad než tyto již samozřejmé nároky uzná i samotné vedení (?), jak tomu tak obvykle bývá. Přesto všechno je Hessnatur firma, která si mezi těmi, kdož upřednostňují organické oblečení, zaslouží velkou pozornost.

Pragmatičtější, i vzhledem k výhledům do budoucnosti, je však možná již dnes domácí výroba vlastního oblečení. Nabídka organické metráže pro širší spektrum běžného použití dosud není dostačující, přesto je možné jmenovat některé zajímavé internetové prodejce, a to zejména:

http://www.organiccotton.biz - Velká Británie

Řada velkých internetových obchodů s konvenční metráži má dnes ve své nabídce alespoň sporé oddělení věnované také organické bavlně, nebo v USA oblíbených kombinacím organické bavlny s konopím nebo bambusem. Posledně jmenovaný odkaz výše je portálem společnosti zajišťující velkoobchodní prodej pro řadu dalších evropských dodavatelů. Odsud také pocházejí látky, které lze zakoupit i v Čechách, a to na stránkách http://www.amwa.cz U Amwy si můžete vybrat povlečení ušité (nejen) z těchto látek, českou rostlinami barvenou nebio vlnu, barevně rostlou bavlnu, biobavlněné nitě, ručníky, šály, župany, matrace z přírodního latexu nebo cenově dostupné polštáře i přikrývky z biobavlny a další. Povaha organických látek při šití i praní může napoprvé nové uživatele překvapit, proto Amwa nabízí i možnost zakoupit si vzorník a seznámit se s materiály předem.

Nabídka organické vlny (příze) je ve srovnání s biobavlnou dnes již celkem rozsáhlá. Všechny e-shopy, které se zabývají prodejem organické vlny, nabízejí vynikající kvalitu. Za jediný "nedostatek" bychom mohli označit nedostatek silnějších organických přízí (aran, chunky, superchunky) ve větší variabilitě barev i materiálů (českým pletařkám se omlouvám, názvosloví jsem si osvojovala až v angličtině, české ekvivalenty neznám a nepodařilo se mi je na internetu dohledat - je možné, že se říká jen slabší a tlustá, či silná vlna? :D).

http://organicpurewool.co.uk/shoppingyarn.html - prvotřídní nebarvené, výhradně organické příze z mnoha druhů britských ovcí, kterým se, ať chceme či nechceme, žádná střižní vlna z českých luhů a hájů vzhledem k mnoha podmínkám nevyrovná. Mým osobním typem je kromě světově známé shetlandské vlny Manx Wensleydale a vlna z překrásných ryelandských oveček v několika přírodních barvách, zajímavá je i přirozeně černá vlna oveček z Hebridů. Garthenor je patrně jediný evropský prodejce vyšších gramáží přírodních nebarvených organických vln.
http://o-wool.com - vlny jsou dostupné po dohledání v jiných internetových obchodech)
http://yarnundyed.com - i neorganické vlny, vše nebarveno, angora, mohair atd.
http://www.fabulousyarn.com/organicyarn.shtml (široká nabídka, alpaka, organická bavlněná příze, atd. - pozor, obchod se nachází v USA - clo)
http://www.woolywood.de - opravdový ráj vlny (včetně těch organických), vzhledem ke své lokaci v Německu dostupných snadno i pro českého zákazníka
http://www.greenfibres.com/product/91/knitting-wool.htm - nižší gramáže vln v rozsáhlém barevném spektru, vše organické, barveno pouze rostlinami (vč. krásných odstínů modré), na serveru http://www.greenfibres.com doporučuji kromě vlny nakupovat i kapok pro výplň polštářů (srovnatelná výplň z ovčí vlny zde ovšem vyjde podstatně dráž, než koupíte-li si ji v ČR, což platí i o většině látek)

Někteří konvenční prodejci vlněné příze mají již své organické řady (Rowan - Purelife, Lana Grossa - Linea Pura), které jsou v internetových obchodech napříč Evropou dobře dohledatelné (např. http://www.wollerei.at atd.), v nabídkách běžných internetových obchodů s vlnou jsou dnes také organické i neorganické příze barvené rostlinami.

KONEC AKTUALIZACE

let_ideas_complete
Závěrem považuji za vhodné zmínit světoznámé dokumenty Moral Fibre a Made in India. Pojednávají o strašlivých, obzvláště pro Evropany šokujících současných podmínkách pěstování konvenční bavlny, a také o americkém obchodním gigantu Monsanto. Ten vlastní patenty na mnoho genticky modifikovaných plodin, o jejichž pěstování na celém světě se proto s oblibou zasazuje. Podle informací z obchodu www.amwa.cz spatřila světlo světa též nová série dokumentů o pěstování bavlny ve třetím světě, v produkci BBC. V internetových vodách je volně ke stažení obsáhlý dokument organice Environmental Justice Foundation s názvem "The Deadly Chemicals in Cotton", kde jsou přehledně představeny zdravotně závadné podmínky pěstování konvenční bavlny a jejich dopad na zdraví nejenom těch, kteří bavlnu pěstují, ale také těch, kteří takové oblečení nosí. Bižší informace k dokumentu jsou k dispozici na http://www.ejfoundation.org/page324.html.

Poznámka: príšerný vzhled obrázků v rámečcích je nastavením providera serveru, na kterém je zdarma provozován tento blog. Rámečky není možno odstranit a umístění obrázků bez odstupu vedle textu není možno změnit.

text by Veronika Jelínková
foto by Moria, Wonder_mike, Halyma, Monstro, Let_ideas_complete, all Flickr under the Common Creative Licence, not allowed for commercial use, and Hessnatur, Fabrics Ltd. Machynlleth and Ryeland Flock Block Society.
 


Komentáře

1 LambertEnid21 | E-mail | Web | 14. listopadu 2011 v 14:21 | Reagovat

People deserve wealthy life and <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a> or just college loan can make it better. Because people's freedom relies on money state.

2 Zdeňka Pitronová | E-mail | 20. listopadu 2012 v 21:34 | Reagovat

Dobrý den, je možné získat kontakt na autorku? Děkuji

3 Anna Beránková | E-mail | Web | 25. listopadu 2012 v 22:01 | Reagovat

Dobrý den,
byl otevřen nový internetový obchod zaměřený na české bio oblečení www.biosatnik.cz. Většina oblečení má GOTS certifikát a je vyrobeno v ČR, včetně látek. Nabízíme bio oblečení pro děti i dospělé z barevně rostlé biobavlny, tedy nebarvené (odstíny hnědá, zelená, krémová). Sortiment bychom rádi co nejdříve rozšířili, především o více oblečení pro dospělé.

4 Mujkol | 9. března 2016 v 14:41 | Reagovat

Já nosím rád a často oblečení z konopí:

http://www.bambusova-moda.cz/panske-obleceni-z-konopi

5 Jinok | 7. dubna 2016 v 12:17 | Reagovat

Nefalšované české nátělníky, které lze označit za vysoce kvalitní termoprádlo:

http://www.ceske-termopradlo.cz/natelniky-2/

6 EllaD | E-mail | 12. září 2016 v 7:36 | Reagovat

Já jsem nedávno objevila český eshop http://www.etique.cz s fair trade oblečením. Objednala jsem si šaty z konopí a sukni z biobavlny a jsou úžasné. Jde vidět, že to je kvalitní materiál a alespoň podpořím fair trade oblečení.

7 ZdenekU | E-mail | 17. ledna 2017 v 16:36 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na cervenarepa.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

8 Daxi | 29. června 2017 v 8:05 | Reagovat

Oblíbili jste si oblečení značky Fred Perry? Mrkněte na tyhle stránky-

http://stylovynakup.cz/cs/197_fred-perry

9 ClarkNal | E-mail | Web | 11. září 2017 v 14:43 | Reagovat

birth control pill withdrawal  <a href=http://rivotril.wifeo.com>acheter rivotril gouttes sans ordonnance</a>  data sets in healthcare

10 Ev33 | 19. ledna 2018 v 17:53 | Reagovat

Tohle vypadá velmi dobře, ale ještě s tím nemám žádné zkušenosti. S přítelem jsme se dívali na jeden z uvedených e-shopů a přemýšlíme, že i nějaké organické oblečení vyzkoušíme.

Prozatím objednáváme naše oblečení na https://www.s-fashion.cz/ dají se tam objevit fakt luxusní kousky.

11 Asfalt93sl | E-mail | 6. února 2018 v 21:33 | Reagovat

благоустройство г армавир
гуп благоустройство в севастополе
благоустройство парковой зоны городов
благоустройство территории москва сайт
прайсы озеленение и благоустройство

12 Milča | 24. dubna 2018 v 19:20 | Reagovat

Ahoj, zrovna jsem koukala na nejnovější Kaufland leták - https://www.letakomat.cz/kaufland/akcni-letak-od-ctvrtka-26-04-2018/ - a podle všeho taky zažazují do prodeje oblečení z biobavlny, tak jsem na to dost zvědavá :-) Jo a díky za článek!

13 Lenicka | 27. září 2018 v 11:34 | Reagovat

Moc se mi líbí organické oblečení a ráda bych to vyzkoušela na sobě, přeci jen když člověk ví že je to vyrobeno v souladu s přírodou tak se to hnedka lépe nosí, zajímalo by mě kdy i můj oblíbený eshop bude mít podobné produkty https://lingerie-outletcz.com/ moc se na to těším až otestuju!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama